η Βόρεια Ιρλανδία ανήλθε από διπλό μειονέκτημα. οι Έλληνες αυξήθηκαν

Η Ελλάδα προκρίθηκε στη League B με τη νίκη επί του Κοσόβου στην αγωνιστική της Κυριακής για το Nations League Division C. Η Βόρεια Ιρλανδία συσπειρώθηκε από το έλλειμμα δύο τερμάτων για να ισοφαρίσει την Κύπρο, η Βόρεια Μακεδονία απέκλεισε το Γιβραλτάρ, ενώ η Γεωργία και η Βουλγαρία δεν κατάφεραν να σκοράρουν ένα εναντίον της Κύπρου.

Ο αμυντικός της Λέστερ Τζόνι Έβανς έσωσε έναν βαθμό για τους Βορειοϊρλανδούς (Φωτογραφία: AFP, αρχείο)

Η ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΑΝΑΛΥΓΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ

Ο αγώνας της Βόρειας Ιρλανδίας με την Κύπρο στο Μπέλφαστ είχε δει στο παρελθόν μόνο ένα γκολ για την εθνική Κύπρου Ανδρόνικος Κακουλής Ξεκίνησε ως μια υπέροχη μέρα: ο επιθετικός της Ομόνοιας έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με μια ωραία ολισθηρή κεφαλιά στο 32ο λεπτό. (0–1). Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο νεαρός επιθετικός δεν χρειαζόταν μια θεαματική εμφάνιση για να διπλασιάσει το πλεονέκτημα, καθώς οι Dimitrios Hristofi και Marinosz Cionisz, που έπαιξαν από τα αριστερά στο κέντρο, έκαναν τη δουλειά – είναι φαλακροί δεν είχε πρόβλημα να σουτάρει στα δίχτυα από κοντά (0–2). Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Ας περάσουμε στα μαλλιά, μετά από ένα κυπριακό αμυντικό γλίστρημα, ελπίζουμε Πάντι ΜακΝέρ σημείωσε τον νικητή από κοντά (1–2– ΓΚΟΛ ΕΔΩ!). και παρόλο που φαινόταν ότι δεν είχε μείνει τίποτα για τους γηπεδούχους, οι συνεχόμενες επιθέσεις τους οδήγησαν στην ισοφάριση του 94ου λεπτού: η μπάλα που κουλουριάστηκε από τα δεξιά προς το κέντρο οδηγήθηκε με κεφαλιά του Ντιόν Τσαρλς, Τζόνι Έβανς και πετάχτηκε μπροστά στο τέρμα και το χτύπησε στο δίχτυ με την κνήμη του (2–2). Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Έμενε ακόμα ένα γκολ στο 95ο λεπτό, ο Κύπριος Χριστοφή σκόραρε, αλλά ο επιθετικός ρουτίνας πήδηξε οφσάιντ, οπότε ο διαιτητής Ρικάρντο ντε Μπούργκος δεν επέτρεψε το γκολ – ο παγωμένος Βορειοϊρλανδός μπορούσε και πάλι να χαίρεται για το σημείο που έφερε πίσω από τον τάφο. έμεινε 2-2- και ισοπαλία.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΒΑΘΗΚΕ ΣΤΗ B-LEAGUE

Η Ελλάδα παρέμεινε αήττητη μετά από τέσσερις αναμετρήσεις, καθώς κέρδισε το Κόσοβο στον Βόλο μετά την Πρίστινα. Το πρώτο σουτ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ: αριστερή πάσα από τον ΤζΌργος Γιακουμάκης έγνεψε στην πόρτα από μακριά (ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ!), μετά αυτός που ετοιμάζει το πρώτο γκολ Πέτρος Μάνταλος σκόραρε επίσης, στην κενή εστία, στο 99ο λεπτό (ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ!).

Οι Έλληνες κέρδισαν τον όμιλό τους με δύο γύρους να απομένουν: είναι έξι βαθμούς μπροστά από τους Κοσοβάρους, οι οποίοι δεν μπορούν πλέον να τους προσπεράσουν λόγω των αποτελεσμάτων μεταξύ τους, φτάνοντας έτσι στη League B για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΣΗ ΟΝΟΜΑΤΑ

Ως συνήθως, αρκετοί νυν και πρώην παίκτες του NB I εμφανίστηκαν με τα χρώματα της Βόρειας Μακεδονίας. Το πρώτο γκολ Ένις Μπάρντι σκόραρε, στη συνέχεια ο πρώην παίκτης της Újpest έδωσε την πρώτη ασίστ για τη ΜΤΚ στον Bojan Miovski, που κατάφερε να διπλασιάσει σε δύο λεπτά.

Η εθνική ομάδα του πρώην γιουγκοσλαβικού κράτους -στην οποία μπήκαν στο γήπεδο οι Nikola Serafimov από την ZTE, Boban Nikolov, ο οποίος έπαιζε στο παρελθόν στο Vidi, Kire Risztevszki από Exújpest και Dorian Babunszki από Debrecen – έχει ήδη διαμορφώσει τελικό αποτέλεσμα 4- 0 στο πρώτο ημίχρονο. Στον πάγκο κάθισαν οι Sztefan Szpirovszki και Viszar Muszliu της MTK, που έπαιξαν ποδόσφαιρο στη Székesfehérvár.

Ο ΖΙΒΖΒΑΤΖΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ηγείται του ΟΜΙΛΟΥ ΤΟΥ

Φεύγοντας από το Ferencváros το καλοκαίρι Λάσα Ντβάλι έπαιξε στη δεξιά πλευρά της άμυνας σε όλη την πατρίδα του, την ισοπαλία χωρίς τέρματα της Γεωργίας κόντρα στη Βουλγαρία, στην οποία οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Την άνοιξη, ο επιθετικός δανείστηκε από τον Μολ Φεχερβάρ στην Újpest, Budu Zivzivadze μπήκε στο 80′, αλλά ούτε δίχτυα βρήκε.

Η ΜΑΛΤΑ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

Ο Σαν Μαρίνο βελτιώθηκε από τα δύο προηγούμενα ματς καθώς μετά το παιχνίδι που έληξε με 2-0 από την Εσθονία και τη Μάλτα εντός έδρας, έχασε μόνο με 1-0 εντός έδρας εκτός του νησιωτικού έθνους.