Η Βόλεϊ Γυναικών BL – Vasas ξεκίνησε τον προκριματικό γύρο με ήπια νίκη

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη στις 6 το απόγευμα στη Βουδαπέστη στο αθλητικό και αθλητικό κέντρο Riz Levente. Θα προκριθεί ο νικητής του αγώνα της La Laguna της Ισπανίας με το Brcko της Βοσνίας, το πρώτο παιχνίδι κέρδισαν εύκολα οι Ισπανοί με 3-0.

Για να παίξετε στην κύρια κλήρωση 20 ομάδων, πρέπει να κερδίσετε δύο γύρους.

Αποτελέσματα:
VDK Gent Dames (Βέλγιο)-Vasas Óbuda 0-3 (-14, -12, -17)
————————————————– —-
οι πιο επιτυχημένοι παίκτες: Smeets 7, Vandesteene 6 και Bojko 21, Bannister 15

Ο Βάσας, ο οποίος κέρδισε το τρεμπλ την προηγούμενη σεζόν – ο οποίος ξεπέρασε ήδη με επιτυχία το εμπόδιο των προκριματικών BL τη σεζόν 2019/20 – ξεκίνησε το σερί με στόχο να επιστρέψει στη φάση των ομίλων. Το πρώτο εμπόδιο ήταν η Βέλγος χρυσή Ολυμπιονίκης Γάνδη, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία της την άνοιξη, και η οποία έχει μόνο εθνικούς βόλεϊ.

Στο πρώτο σετ του αγώνα της Τετάρτης, η ουγγρική ομάδα συμπεριφέρθηκε πολύ καλύτερα από την αντίπαλό της: με τα εξαιρετικά ανοίγματά της, μπόρεσε να σπείρει σύγχυση τις περισσότερες φορές μεταξύ των αντίπαλων παικτών και επειδή συμπεριφέρεται καλά και στην επίθεση, γρήγορα εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα. .

Ο Βάσας, με προπονητή τον Έλληνα Jannisz Atanaszopoulos, ξεκίνησε επίσης έξοχα τη δεύτερη πράξη, ξεπερνώντας τον αντίπαλό του σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, αλλά κυρίως στο τελείωμα των επιθέσεων. Η διαφορά μεταξύ των ομάδων διευρύνθηκε επίσης αυτή τη φορά και η ουγγρική ομάδα απείχε μόλις ένα σετ από τη νίκη μετά από 45 λεπτά, έτσι η μόλις 16χρονη Cecília Jámbor μπόρεσε επίσης να κάνει ντεμπούτο στο BL.

Το σενάριο δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο στάδιο: η ομάδα της Βουδαπέστης, με επικεφαλής την εξαιρετική Ουκρανή Julija Bojko, κέρδισε γρήγορα ένα πλεονέκτημα αρκετών πόντων και ακόμη κι αν η φιλοξενούμενη ομάδα επέστρεφε από έλλειμμα έξι πόντων στους δύο, σε το τέλος τίποτα δεν απείλησε τη σίγουρη επιτυχία του Βάσας.

Καλύτερος παίκτης στο παιχνίδι των 74 λεπτών ήταν ο Μπόικο με 21 πόντους.