Η Άρσεναλ κέρδισε, η Ρόμα έχασε, ο Σαλάις ξεκίνησε με νίκη

Στον 1ο γύρο της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Ρόμα έχασε αιφνιδιαστικά φιλοξενούμενη στη βουλγαρική Λουντογκόρετς, η Άρσεναλ κέρδισε τη Ζυρίχη στην Ελβετία, η Φενέρμπαχτσε τη Ντιναμό Κιέβου με τον Ατίλα Σαλάι στη μέση της άμυνας. Οι Ádám Gyurcsó (ΑΕΚ Λάρνακας) και András Schäfer (Union Berlin) μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ως αναπληρωματικοί και ήταν μέρος της ηττημένης ομάδας, ενώ ο τελευταίος δέχθηκε και κίτρινη κάρτα.

Ο Szalai (αριστερά) ήταν στο γήπεδο όλη την ώρα (Φωτογραφία: AFP)

Την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η μεγαλύτερη ανατροπή των πρώτων απογευματινών αγώνων σημειώθηκε καθώς η Λουντογκόρετς της Βουλγαρίας κέρδισε τη νικήτρια του προηγούμενου γύρου του Γιουρόπα Λιγκ AS Roma με 2-1. Μετά το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 72ο λεπτό και παρόλο που η Ρόμα ισοφάρισε τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του χρόνου, οι γηπεδούχοι μπορούσαν να είναι χαρούμενοι στο τέλος, χάρη στο γκολ του Νονάτο στο 88ο λεπτό. .

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Άρσεναλ προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Μαρκίνιο μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση εναντίον της FC Zürich, η οποία ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα λεπτό διάλειμμα πένθους: II. Θυμάται η Βρετανίδα μονάρχης Ελισάβετ. Η Άρσεναλ κέρδισε το παιχνίδι με 2-1 χάρη στο γκολ του Έντουαρντ Νκετία, που δημιούργησε το πρώτο γκολ.

Ο αγώνας της Φενέρμπαχτσε με την Ντιναμό Κιέβου έγινε στην Κωνσταντινούπολη με αυξημένη ουγγρική παρουσία, καθώς διαιτητής του αγώνα ήταν ο Tamás Bognár και ο αμυντικός της εθνικής ομάδας Attila Szalai έπαιξε όλο το παιχνίδι για τους Τούρκους. Στον αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν 2-1 με γκολ που σημείωσαν στο 92ο λεπτό.

Οι άλλοι δύο Ούγγροι ποδοσφαιριστές που συμμετείχαν εκείνη την ημέρα δεν θα μπορούσαν να είναι τόσο χαρούμενοι: ο András Schäfer ξεκίνησε στον πάγκο στον εντός έδρας αγώνα της Union Berlin και μπήκε στο παιχνίδι στο 60ο λεπτό, η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας έχασε 1-0 από τη βελγική ομάδα Union Saint. -Γιλουάζ – εξάλλου, κίτρινη κάρτα στο 90′ δέχθηκε και ο μέσος της εθνικής.

Ο Ádám Gyurcsó ήταν επίσης αλλαγή – μπήκε στο 63ο λεπτό – για την γηπεδούχο ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία έχασε τον αγώνα της Πέμπτης από τη φιλοξενούμενη Ρενέ με ένα γκολ που δέχτηκε στο 94ο λεπτό.

Οι δύο πρώτοι από τους ομίλους προκρίνονται, ενώ οι τρίτες ομάδες ενδέχεται να συνεχίσουν στο European Conference League.

Ο τελικός του Europa League θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Μάιο στο Puskás Arena της Βουδαπέστης.

EUROPEAN LEAGUE, GROUP TOUR
ΓΥΡΟΣ 1
Η ΟΜΑΔΑ

Ζυρίχη (Ελβετία)-Άρσεναλ (Αγγλία) 1-2 (Kryeziu 44ος – από 11ος, ή Marquinhos 16ος, Nketiah 62ος)
PSV (Ολλανδία)–Bodö/Glimt (Νορβηγία) 1–1 (Gakpo 62, ή Grönbaek 44)
ΟΜΑΔΑ Β
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Ρεν (Γαλλία) 1-2 (Oier 33, ή Theate 29, Assignon 90+4)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία) 2-1 (Gustavo Henrique 35., Batshuayi 90+1., ή Tsigankov 63.)
ΟΜΑΔΑ Γ
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Ρόμα (Ιταλική) 2-1 (Cauly 72, Nonato 88 ή Somurodov 86)
HJK (Φινλανδία)-Ρεάλ Μπέτις (Ισπανία) 0-2 (Γουίλιαν Χοσέ 45+3., 64. – ο πρώτος από τους 11)
ΟΜΑΔΑ Δ
Μάλμε (Σουηδία)-Μπράγκα (Πορτογαλική) 0-2 (Μπρούνι Ροντρίγκες 30ος, Ρικάρντο Χόρτα 70ος – από 11)
Union Berlin (Γερμανία)-Union Saint-Gilloise (Βέλγιο) 0-1 (Lynen 39.)

E-GROUP

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) – Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 0–1 (Μπρέις Μέντεζ 59-11)
Ομόνοια (Κύπρος)-Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 0-3 (Rasheed 2., Atiemwen 55. – από 11, Mr. Diop 76.)
ΟΜΑΔΑ ΣΤ
Λάτσιο (Ιταλική) – Φέγενορντ (Ολλανδία) 4–2 (Luis Alberto 4ος, Felipe Anderson 15ος, Vecino 28ος, 63ος ή S. Giménez 69ος, 88ος – ο πρώτος στους 11)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – FC Midtjylland (Δανία) 1–0 (Emegha 8.)
ΟΜΑΔΑ Γ
Ναντ (Γαλλία)–Ολυμπιακός (Ελλάδα) 2–1 (Μοχάμεντ 32ος, Γκέσαντ 90+3ος ή Μουτουσάμι 50ος – αυτογκόλ)
Φράιμπουργκ (Γερμανία) – Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 2–1 (Grifo 7., Doan 15. ή Vesovics 39.)
ΟΜΑΔΑ Η
Crvena zvezda (Σερβία)-Μονακό (Γαλλία) 0-1 (Έμπολο 74-11)
Ferencváros – Trabzonspor (τουρκική) 3–2 (Nguen 5ος, 44ος – δεύτερος στους 11, ή Maxi Gómez 39ος, Bozok 71ος)