Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αθλητικής Σκοποβολής – Χάλκινη Ολυμπιονίκης της Renáta Sike στο γυναικείο αθλητικό πιστόλι

Ο χάλκινος Ολυμπιονίκης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος BHSE πυροβόλησε ομοιόμορφα και στα δύο ημίχρονα του βασικού αγώνα 30+30 και έφτασε με σιγουριά στην πρώτη οκτάδα με 583 βολές, όπου τα όπλα χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Ο Σάικ αντιμετώπισε στους ημιτελικούς την Καμίλ Τζεντζεγιέφσκι από τη Γαλλία, την Κλαούντια Μπρες από την Πολωνία και την Ολυμπιονίκη της Ελλάδας Άννα Κορακάκη.

Σε αυτό το σημείο, οι σουτέρ δεν μετρούν πλέον γύρους, αλλά παίρνουν πόντους. Κάθε γύρος 10,2 ή καλύτερος αξίζει έναν πόντο.

Ο Σάικ τελείωσε το πρώτο παιχνίδι με δύο πόντους στη διοργάνωση σε τέσσερις φορές πέντε σουτ, στη συνέχεια σημείωσε τέσσερις και περίμενε τη συνέχεια του επιθετικού. Σημείωσε επίσης τέσσερις σερί στο τρίτο σετ, στη συνέχεια πρόσθεσε δύο στο τελικό σετ και τελείωσε με 12 πόντους. Στην τελευταία σειρά, ο Πολωνός αγωνιζόμενος είχε πρόβλημα με το όπλο του, οπότε μπόρεσε να σουτάρει πίσω από τους άλλους, μόνος, αλλά αυτό δεν απείλησε την πρόοδο του Σάικ, καθώς προηγήθηκε τόσο από τους Γάλλους σουτέρ όσο και από τους Έλληνες.

Δέκα λεπτά μετά τον ημιτελικό, ξεκίνησε ο τελικός, στον οποίο δόθηκαν επίσης βαθμοί, αλλά σε αυτό το σημείο, μετά από τέσσερις γύρους, ο αγώνας τελείωσε μόνο για την τέταρτη θέση.

Εκτός από την Μπρες, ο Ούγγρος νικητής του πιστολιού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο χρειάστηκε να παλέψει με τη Γερμανίδα Doreen Vennekamp και την Ιταλίδα Maria Varricchio για το μετάλλιο και την ποσόστωση. Μετά την πρώτη σειρά, ο Σάικ ήταν στην τελευταία θέση με δύο χτυπήματα, στη δεύτερη μπορούσε να σημειώσει μόνο ένα σερί, οπότε η καθυστέρηση του ήταν σημαντική. Στην τρίτη και τέταρτη σειρά, ο 44χρονος Ούγγρος σουτέρ απέδωσε άψογα, οπότε ο Varricchio στους 12 πόντους αποχαιρέτησε και ο Sike ισοφάρισε στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο σερί του δεύτερου ημιχρόνου του τελικού, ο Ούγγρος σουτέρ έκανε τρία φάουλ, οπότε έμεινε ένα γύρο πίσω από την Μπρες. Στον έκτο γύρο, οι δύο πυροβόλησαν νευρικά, κάνοντας τρία λάθη ο καθένας, έτσι ο ντόπιος αγωνιζόμενος τα πήγε καλύτερα στη σύγκριση και ο Σάικ κέρδισε το πέμπτο ευρωπαϊκό χάλκινο μετάλλιο της καριέρας του. Ο Ούγγρος αθλητής δέχτηκε τη θέση του στο βάθρο με ένα πλατύ χαμόγελο παρόλο που έχασε την ποσόστωση για το Παρίσι μόνο για έναν γύρο, την οποία κέρδισε ο Βένεκαμπ με μια εξαιρετικά σίγουρη εμφάνιση, με μόλις έξι ήττες, μαζί με την Μπρες.

Η Ρενάτα Σικέ μίλησε για πρώτη φορά στην ιστοσελίδα του συλλόγου για το πώς έδωσε τα πάντα.

“Ήταν το μέγιστο σήμερα, οπότε δεν μετανιώνω που δεν τερμάτισα πρώτος ή δεύτερος και δεν έχω ακόμη την ποσόστωση των πέντε κρίκων. Ήταν ο πρώτος προκριματικός αγώνας Ολυμπιακών Αγώνων”, εξήγησε και στη συνέχεια γύρισε στον αγώνα της Τετάρτης. εκδηλώσεις. «Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 8 το πρωί, αυτό είναι λίγο ασυνήθιστο για μένα, δεν είμαι νωρίς, οπότε το ξυπνητήρι στις 5.30 με ενόχλησε πραγματικά και έπρεπε να είμαι στη γραμμή βολής στις 7 το πρωί. Παρόλα αυτά, τα πήγα πολύ καλά στο σημείο σκοποβολή, δεν έλεγξα το σκορ μου αφού ήμουν στην 1η θέση στο διαγωνισμό. Το γρήγορο κομμάτι του βασικού αγώνα ήταν το πιο δύσκολο, ήταν δύσκολο, αλλά ο τελικός ήταν ήρεμος. Στο πρώτο στάδιο του τελικού, εγώ προσπάθησα να αποκοπώ από τον έξω κόσμο και στο τέλος με χαρά είδα ότι μπήκα στο top 4. τέλος, είχα πολύ πόνο στην πλάτη, στο χέρι μου, ήμουν και λίγο νευρικός, έσφιξα πολύ περισσότερο τη λαβή», πρόσθεσε.

Στον αγώνα, η παγκόσμια ηγέτιδα Veronika Major τερμάτισε 12η με 580 γύρους, ενώ η νικήτρια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2015 Zsófia Csonka τερμάτισε 25η με 575.

Την Τετάρτη θα διεξαχθεί και ο αγώνας κοντού τυφεκίου ανδρών. Από την πρόκριση της Τρίτης, οι τρεις Ούγγροι, Χάμερλ Σόμα, Ζαλάν Πεκλέρ και νούμερο ένα στον κόσμο István Péni, ξεκίνησαν με σιγουριά τον βασικό αγώνα 3×20, που ξεκινά στις 3:45 μ.μ.

Στον ηπειρωτικό αγώνα στην Πολωνία, συνολικά οκτώ ποσοστώσεις για τους Αγώνες του Παρισιού θα κατανεμηθούν σε τέσσερα ατομικά αγωνίσματα των πέντε κρίκων, στις δύο πρώτες θέσεις σε κάθε διοργάνωση.