Ελ: Κέρδισε η Ρόμα με το γκολ του Λουκάκου. Πανηγύρισε η Λεβερκούζεν

Στον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League, η Ρόμα κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας τη Σερίφ Τιρασπόλ, ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν κέρδισε εντός έδρας τη Χάκεν με 4-0. Η Βιγιαρεάλ έχασε εκπληκτικά από τον Παναθηναϊκό στην Ελλάδα.

Ο Λουκάκου σκόραρε τον νικητή κόντρα στον Σερίφ (Φωτογραφία: Getty Images)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ξεκίνησε καλά απέναντι στη Χάκεν, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προηγήθηκε με δύο γκολ μετά το πρώτο τέταρτο της ώρας – πρώτα Florian Wirtz σηκώθηκε στο τέρμα πάνω από τον τρέχοντα τερματοφύλακα, στη συνέχεια Amine Adli μετέτρεψε την τέλεια πάσα του Γκράνιτ Τζάκα σε γκολ. Οι Γερμανοί συνέδεσαν ξανά μετά το γύρισμα, στο 66ο λεπτό Βίκτωρ Βονιφάτιος έφτασε επίσης, και τέσσερα λεπτά αργότερα Γιόνας Χόφμαν διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Δεν ήταν τόσο εύκολο για τη Ρόμα, που αγωνίστηκε στην έδρα της Σερίφ Τριάσπολ. Οι Ιταλοί Λεάντρο Παρέδες προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν λίγο μετά την ανάπαυλα. Στη συνέχεια το σκορ ήταν ισόπαλο για οκτώ λεπτά Ρομέλου Λουκάκου σκόραρε μετά από μεγάλη αλληλεπίδραση. Ο Σερίφ δεν είχε απάντηση στο δεύτερο εκτός έδρας γκολ, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ξεκίνησε με νίκη στο Ελ.

Προς έκπληξη όλων, η ομάδα του Παναθηναϊκού του László Kleinheisler κέρδισε τη Βιγιαρεάλ με 2-0. Ο μέσος της Εθνικής Ουγγαρίας δεν ήταν μέλος της ελληνικής ομάδας.

Η Ρεν είχε μια νίκη με τρία γκολ εναντίον της Μακάμπι Χάιφα εντός έδρας, η Σλάβια Πράχα προσπέρασε τον Σερβέτ με δύο γκολ, κατά τη διάρκεια των οποίων ο Μπόλα Μπεντέγκους ήταν στο γήπεδο όλη την ώρα.

Σεν Ζιλουάζ και Τουλούζ δεν αντέχουν η μία την άλλη, η βελγική και η γαλλική ομάδα λήγουν ισόπαλες 1-1.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ, ΓΥΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΓΥΡΟΣ 1
E-GROUP
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (Βέλγιο) – Τουλούζη (Γαλλία) 1-1 (Amoura 69., ή Dallinga 45+3. – από 11)
ΛΑΣΚ (Αυστρία)-Λίβερπουλ (Αγγλία) 1-3 (Flecker 14ος, ή D. Núnez 56ος – από 11ος, L. Díaz 63ος, Szalah 88ος)
ΟΜΑΔΑ ΣΤ

Ρεν (Γαλλία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 3-0 (Blas 1., Truffert 31., Yildirim 56.)
Παναθηναϊκός (Ελλάδα) – Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 2-0
(Ιωαννίδης 38, Σποράρ 78)
ΟΜΑΔΑ Γ
Σερβέτ (Ελβετία)-Σλάβια Πράχα (Τσεχία) 0-2 (Masopust 32, Ogbu 59)
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-2 (Tovar 57, ή Paredes 45+4, R. Lukaku 65)
ΟΜΑΔΑ Η
Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Χάκεν (Σουηδία) 4–0 (Wirtz 10., Adli 16., Boniface 66., Hofmann 70.)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Μόλντε (Νορβηγία) 1-0 (Leandro Andrade 56.)

Η ΟΜΑΔΑ
Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (Αγγλικά) – Τοπολάι SC (Σερβικά) 3–1 (Πέτροβιτς 66. – αυτογκόλ, Κούντους 70., Σούτσεκ 82. ή Στάνικς 48.)
Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Φράιμπουργκ (Γερμανία) 2–3 (ελ-Κάαμπι 40., 75., ή Σαλάι 9., Γκριφό 45+7. – από το σημείο του πέναλτι, Φίλιπ 86.)
ΟΜΑΔΑ Β
Άγιαξ (Ολλανδία)-Ολιμπίκ Μαρσέιγ (Γαλλία) 3-3 (Forbs 9ος, Berghuis 20ος, Taylor 52ος ή Clauss 23ος, Aubameyang 38ος, 78ος)
Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον (Αγγλία) – ΑΕΚ Αθηνών (Ελλάδα) 2-3 (Ζοάο Πέδρο 30ος, 67ος – και οι δύο από την 11η, ή Σιντίμπε 11ος, Γκατσίνοβιτς 40ος, Πόνσε 84ος)
ΟΜΑΔΑ Γ

Σπάρτη Πράχα (Τσεχία) – Άρις Λεμεσού (Κύπρος) 3–2 (Krejci 20η, 25η, Vitik 67η ή Kokorin 11η – από 11η, Babicka 90η)
Ρέιντζερς (Σκοτσέζικη)-Ρεάλ Μπέτις (Ισπανία) 1-0 (Σιμ. 68.)
ΟΜΑΔΑ Δ
Atalanta (Ιταλική) – Raków Czestochowa (Πολωνία) 2–0 (De Ketelaere 49 ετών, Ederson 66 ετών)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Sporting CP (Πορτογαλία) 1-2 (Μπόβινγκ 58., Γκιοκερές 76., Ντιομαντέ 84.)