Εκλ: Ο Ζανιόλο τριπλασίασε, η Ρόμα έχει ήδη κερδίσει τη μητέρα του αυτή τη φορά

Η AS Roma κέρδισε εντός έδρας την Bodö/Glimt την Πέμπτη με 4-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της European Football Conference League με 5-2. Πρόοδο έχουν επίσης οι Μαρσέιγ, Φέγενορντ και Λέστερ Σίτι.

Ο Ζανιόλο σημειώνει χατ-τρικ, η Ρόμα νοκ-άουτ τον Μποντό (Φωτογραφία: AFP)

PSV EINDHOVEN–LEICESTER CITY

Περίπου 120 λεπτά – τόσος χρόνος χρειάστηκε για το πρώτο γκολ στην προημιτελική μονομαχία μεταξύ PSV Eindhoven και Leicester City. Μετά από 27 λεπτά, ένα λάθος του αριστερού μπακ των γηπεδούχων επέτρεψε στον Marioi Bötze να περάσει πάνω από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και να σκοράρει ακόμη ένα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Έραν Ζαχάβι και τελείωσε τη δράση (1–0).

Μετά από αυτό, η Λέστερ πήγε πιο ψηλά, αλλά ήταν ακόμα ασφαλής για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια επικράτησε η θέληση των φιλοξενούμενων, στη συνέχεια τσάκισαν τον αντίπαλό τους στα μαλλιά: στο 77ο λεπτό Τζέιμς Μάντισον έφτασε τέλεια σε μια μπάλα επιστροφής, και αρκετά δέκα λεπτά αργότερα Ρικάρντο Περέιρα αποφάσισε την τύχη της προέλασης. Η Λέστερ Σίτι θα είναι στα ημιτελικά και θα συναντήσει την Ρόμα. 1–2

AS ROMA – BODÖ / GLIMT

Αυτή τη φορά, οι Νορβηγοί δεν μπορούσαν πλέον να αστειευτούν με την πλευρά του Ζοσέ Μουρίνιο. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν επίσης δύο φορές στη φάση των ομίλων, και εκτός από την ισοπαλία, σημειώθηκε νίκη 6-1 στο Bodö, στη συνέχεια οι Νορβηγοί κέρδισαν τα προημιτελικά, αλλά αυτή τη φορά επικράτησε η χάρτινη φόρμα.

Tammy Abraham ήδη από το 6ο λεπτό πήρε προβάδισμα των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας έτσι τη μονομαχία, μετά ήρθε ο 22χρονος Νικολά Ζανιόλο συγκλονιστική εμφάνιση: ο επιθετικός της εθνικής Ιταλίας σκόραρε στο 23ο, 29ο και 49ο λεπτό, άρα πέτυχε χατ-τρικ. Οι Bodö/Glimt δεν ήταν πλέον σε θέση να ανταποκριθούν, έτσι η Roma πέρασε στην πρώτη τετράδα. 4–0

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΧΑ – ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Μια αξιομνημόνευτη ισοπαλία 3-3 έφερε ο επιθετικός στην Ολλανδία και οι ομάδες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν πριν από μια εβδομάδα: Επιδόρπια Cyriel έδωσε ήδη το πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους στο 2ο λεπτό, μετά δεν ήταν ένα τέταρτο όταν η Σλάβια ισοφάρισε. Στη συνέχεια, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντέσερς άστραψε ξανά στη Φέγενορντ και καθώς πλησίαζε τα μαλλιά του, χτύπησε και τον Λουίς Σινιστέρα, μετά το οποίο η ομάδα του Ρότερνταμ κράτησε το πλεονέκτημά της, παλεύοντας έτσι για το δικαίωμα να συνεχίσει. 1–3

ΠΑΟΚ–ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΑΣΣΑΛΙΑΣ

Στο πρώτο παιχνίδι, η Μαρσέιγ είχε ήδη προηγηθεί με 2-0 με τη βοήθεια του θαύματος του Ντιμίτρι Παγιέ, αλλά στη συνέχεια σκόραρε και δεν μπορούσε να μείνει ακίνητος στο δεύτερο σκέλος. Στη συνέχεια, στο 34′ ο Παγιέ έσπασε τη σιωπή του τέρματος και στον υπόλοιπο χρόνο οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν σε μεγάλο βαθμό και διατήρησαν το πλεονέκτημά τους. 0–1

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ΓΕΙΤΟΝΙΑ, ΕΞΕΓΕΡΣΗ

Roma (Ιταλικά) – Bodö / Glimt (Νορβηγικά) 4–0 (Αβραάμ 6, Ζανιόλο 23, 29, 49)
Προηγείται: Ρόμα 5-2
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) –Φέγενορντ (Ολλανδία) 1–3 (I. Traoré 11., ill. Dessers 2., 59., Sinisterra 78.)
Προκαταβολή: με άθροισμα της Φέγενορντ 6–4
ΠΑΟΚ (Ελλ.) –Ολιμπίκ Μασσαλίας (Γαλλία) 0–1 (Παγιέτ 34.)
Προηγείται: Μαρσέιγ 3-1
PSV Eindhoven (Ολλανδία)–Λέστερ Σίτι (Αγγλικά) 1-2 (Zahavi 27., ill. Maddison 77., R. Pereira 88.)
Προηγείται: Λέστερ Σίτι 2-1

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ EUROPE LEAGUE!