Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών Τέταρτη θέση στο Europa League – Αθλητισμός – Ειδήσεις

Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας τερμάτισε τέταρτη στην ασημένια κατηγορία του Βόλεϊ ανδρών του Γιουρόπα Λιγκ, αφού αποκλείστηκε με 3-2 από την εθνική ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας στον τελευταίο τελικό στη Βουδαπέστη την Κυριακή. Η ομάδα του Ρόμπερτ Κοχ, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στη σειρά πέρυσι, θα ξεκινήσει την προετοιμασία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Αυγούστου και Σεπτεμβρίου τον Ιούλιο μετά από ένα σταθερό διάλειμμα τριών εβδομάδων.

Στην περίπτωση των Ούγγρων, υπήρξε αλλαγή σκηνής σε σύγκριση με τον ημιτελικό του Σαββάτου: ο Μπενς Μποζόκι επέστρεψε στην αρχική του θέση και ήταν απελευθερωτής, ενώ ο Βίκτορ Μπαν, που είχε ήδη συμπεριφερθεί σε αυτό το πόστο την προηγούμενη μέρα, ήταν μέσα σε λίγα λεπτά. . Ο Róbert Koch έδωσε την ευκαιρία σε άλλους σε δύο μέρη στην αρχή: αποστολέας ήταν ο Bálint Magyar, ο οποίος παίζει στο Financial Guard, ενώ ο αποστολέας ήταν ο Marcell Pesti, ο οποίος ήταν λεγεωνάριος στην Ολλανδία.

Στην αρχή του πρώτου σετ, οι πιο αποτελεσματικοί Βορειομακεδόνες στην επίθεση είχαν τον έλεγχο, αλλά οι Ούγγροι έκαναν rotation με τους άσους της Πέστη στη μέση του αγώνα και προχώρησαν σε τρεις πόντους. Το ριμπάουντ πήγε στον Νίκολα Γκιόργκιεφ που αστόχησε.

Ο οικοδεσπότης ξεκίνησε τη δεύτερη πράξη με ένα πιο μαζεμένο παιχνίδι, με πιο καλές ατομικές εμφανίσεις. Πέρυσι οι Βορειομακεδόνες με ασημένιο Ελ έκαναν περισσότερους αναγκαστικούς καταναγκασμούς από πριν και εκτός από την Πέστη επιτέθηκε με καλή αποτελεσματικότητα στους Ούγγρους και ο Πέτερ Μπλάζσοβιτς. Επιπλέον, η ομάδα του Κοχ υπερασπίστηκε την άμυνα μπλοκ και χάρη στο καλό φάουλ της ισοφάρισε το παιχνίδι σε 5-0.

Στο τρίτο σκέλος, ήταν σαν να είχαν αλλάξει φανέλες οι ομάδες: σχεδόν τίποτα δεν είχε γίνει από τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι είχαν υψώσει ένα σχεδόν αδιαπέραστο τείχος στα δίχτυα. Το πλεονέκτημα των οκτώ πόντων στο ξεκίνημα του σετ διαχειρίστηκαν καλά οι Βορειομακεδόνες, οι οποίοι το εκμεταλλεύτηκαν ξανά.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε ξανά για το τέταρτο σετ: οι Ούγγροι βρήκαν τον ρυθμό, ο Patrik Hubicska τον ευχαρίστησε για τη σταθερή του απόδοση και ο Magyar δυσκόλεψε την κατάσταση για τους Βορειομακεδόνες με άσους εκτός από καλές επιθετικές ρυθμίσεις. Ο ρόπαλος του Kaposvár έδειξε επίσης κάποια κατορθώματα στην επίθεση – αιφνιδίασε τους Βορειομακεδόνες σε αρκετές περιπτώσεις – και με την ηγεσία του η εθνική Ουγγαρίας κατάφερε να ισοφαρίσει.

Το συντομευμένο παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα από τον αντίπαλο, ο οποίος έδειξε επίσης αρκετά επιτυχημένα μπλοκ, προηγώντας 8-4 στην αλλαγή του ημιχρόνου. Η τελευταία περίοδος του αγώνα δεν έφερε άλλες αλλαγές, οπότε οι Ούγγροι έπρεπε να αρκεστούν στην τέταρτη θέση.

Ο πιο επιτυχημένος παίκτης στη σύγκρουση των 135 λεπτών ήταν ο Gjorgiev με 28 πόντους και ο Pesti με 21 πόντους από τους Ούγγρους.

Χάλκινος αγώνας Silver European League Ανδρών:

Ουγγαρία – Βόρεια Μακεδονία 2: 3 (–22, 18, –15, 19, –7)
Βουδαπέστη, Tüskecsarnok, 500 θεατές. Α: Ονόπας (Έλληνας), Μπαλάνιτς (Σέρβος).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Blazsovics 18, Szabó A. 2, Pesti 21, Horváth K. 8, Tomanóczy 5, Magyar 7. Ανταλαγή: Bozóki (λίμπερο), Kholmann 1, Hubicska 10, Padar. Ομοσπονδιακός καπετάνιος: Ρόμπερτ Κοχ.

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:Savovsky 11, N. Gjorgiev 28, Kostikj 9, Madjunkov 4, G. Gjorgiev 2, Iliev 17. Ανταλαγή: Milev (απελευθερωτής), Despotovsky. Ομοσπονδιακός καπετάνιος: Ράτκο Παβλίσεβιτς.

Αξιολόγηση προπονητή

Ρόμπερτ Κοχ: «Όπως περίμενα, ήταν ένα πολύ πιο δυνατό παιχνίδι από χθες». Ξέραμε ότι ο αντίπαλος βασιζόταν πρακτικά σε έναν παίκτη. Η τακτική του ανοιχτού και του ανοιχτού στοιχήματος αποφασίστηκε και μας λειτούργησε καλά στο δεύτερο και τέταρτο παιχνίδι αντίστοιχα. Δυστυχώς, η έλλειψη παιχνιδιών της ομάδας ήρθε στο πέμπτο σετ, έτσι στο τέλος δεν πήραμε το μετάλλιο, αλλά γενικά έχουμε ένα πολύ χρήσιμο σερί πίσω μας και μπορούμε σίγουρα να το χτίσουμε πάνω σε αυτό ενόψει της Ευρώπης. Τα πλέι οφ του πρωταθλήματος, που θα ξεκινήσουν σε τρεις εβδομάδες.