Εθνική Γυναικών: γκολ κρίθηκε υπέρ μας κόντρα στις Ελληνίδες

Η Lilla Turányi της Ουγγρικής εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών κέρδισε την Ελλάδα με 1-0 με ένα γκολ στο 70ο λεπτό το βράδυ της Τετάρτης στον αγώνα προθέρμανσης στο Bozsik Arena.

Για πρώτη φορά, η UEFA ανακοίνωσε το Nations League για τις εθνικές ομάδες γυναικών σε ένα σύστημα παρόμοιο με αυτό των ανδρών. Η Ουγγαρία σπάρθηκε στο τρίτο δοχείο της δεύτερης κατηγορίας και τοποθετήθηκε σε όμιλο με την Αλβανία, την Ιρλανδία και τη Βόρεια Ιρλανδία. Οι αγώνες των ομίλων θα γίνουν μεταξύ 20 Σεπτεμβρίου και 5 Δεκεμβρίου και στο πλαίσιο της προετοιμασίας η ομάδα θα δώσει δύο αγώνες τον Ιούλιο.

Έπαιξε αρχικά με την Ελλάδα στο Bozsik Arena, ενώ την Τρίτη θα φιλοξενήσουμε την εθνική Βοσνίας στο Szusza Ferenc Stadium. Η αρχηγός της εθνικής ομάδας Μάργκρετ Κρατς κάλεσε επίσης έναν νεοφερμένο στην ομάδα, τον 19χρονο επιθετικό της Γουίμπλεντον στην Αγγλία, Γκλόρια Σάιμπερ. Μαζί του, δέκα λεγεωνάριοι ήταν μέρος της ομάδας, ενώ ο Réka Szőcs, 90 φορές τερματοφύλακας της εθνικής ομάδας, επέστρεψε στην εθνική ομάδα μετά από μακρά απουσία.

Το παιχνίδι με τους Έλληνες ξεκίνησε με καλό ρυθμό, στο έκτο λεπτό το σουτ της Λίλα Τουράνι από τα 28 μέτρα έπρεπε να σταματήσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Λίγο αργότερα, ο Hanna Németh θα μπορούσε να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά πρώτα σούταρε άουτ και η επόμενη προσπάθειά του αποκρούστηκε σε κόρνερ από έναν αμυντικό. Τα κόρνερ της ουγγρικής ομάδας προκαλούσαν συχνά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Αν και τα κορίτσια αντέδρασαν, υπήρξαν πολλές άστοχες πάσες και από τις δύο πλευρές, αλλά ήταν αξιέπαινο στο παιχνίδι μας το γεγονός ότι αν κάποιος από τους παίκτες μας καταπλακώθηκε, βοηθούσε ο ένας τον άλλον αμέσως. Στο 33′ η Barbara Bíró πιάνει με σιγουριά το σουτ της Anastasia Spiridonidu. Οι θεατές μπόρεσαν να παρακολουθήσουν ένα ισορροπημένο, μαχητικό και ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Ελπίζοντας για καλύτερη συνέχεια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Margret Kratz ενημέρωσε την ομάδα της Ουγγαρίας με τρεις αλλαγές, αλλά η ομάδα ήταν σε βιασύνη, οπότε το παιχνίδι δεν ήταν συνεχές. Εκτός από όμορφες λύσεις, οι ποδοσφαιριστές έχουν κάνει και ενοχλητικά λάθη. Από τα μέσα του ημιχρόνου, όμως, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν ευκαιρίες.Στο 66ο λεπτό, ο Lilla Turányi εκτόξευσε τον Nagy Virág για να σκοράρει στον αριστερό σύνδεσμο, αλλά αντί να σουτάρει από τη γωνία της πεντάδας, κύλησε στο το κέντρο πίσω από τους εισερχόμενους επιθετικούς. Στο 70′ η υπεροχή έφτασε στο γκολ, η μπάλα που ερχόταν από τα αριστερά κοντά στη μισή γραμμή πέταξε πάνω από όλους. Turanyi το δέχτηκε υπέροχα, μετά στράφηκε προς το γκολ στην αγκαλιά του αμυντικού του και εκτόξευσε την μπάλα στην αριστερή πλευρά του τέρματος οκτώ μέτρα έξω. Δουλέψαμε και τις καταστάσεις στη συνέχεια, η Φάνι Βάχτερ θα μπορούσε να σκοράρει δύο φορές, αλλά η απόφαση ήταν βιαστική. Στα εναπομείναντα λεπτά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, δηλαδή η ομάδα μας κέρδισε το πρώτο της φετινό παιχνίδι που έγινε στην πρωτεύουσα.

Η εθνική Ουγγαρίας γυναικών θα αντιμετωπίσει τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη την ερχόμενη Τρίτη, με ώρα έναρξης στις 20:15.