Εθνικές ομάδες MLSZ – Ο Dzudzsák αποχαιρέτησε με νίκη, ο Kalmár επέστρεψε με γκολ

Η εθνική Ουγγαρίας κέρδισε τους Έλληνες με 2-1 στο τελευταίο παιχνίδι του 2022, τον αποχαιρετιστήριο αγώνα για τον Balázs Dzudzsák, ο οποίος έχει συμμετάσχει 109 φορές.

Η εθνική Ουγγαρίας έκανε μια επιτυχημένη χρονιά, καθώς τερμάτισε δεύτερη στο Nations League Division A, κερδίζοντας δύο φορές τους Άγγλους και μία φορά τους Γερμανούς, επιπλέον, εκτός έδρας.

Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, ο Balázs Dzudzsák, που αποχαιρετούσε την εθνική ομάδα, οδήγησε την ουγγρική ομάδα ως αρχηγός. Την Παρασκευή, ο πρόεδρος της MLSZ Sándor Csányi χαιρέτησε προσωπικά τον επιθετικό, ο οποίος γιόρταζε την 109η εθνική του ομάδα, στο Telki. Στη συνέχεια, ο επικεφαλής της ένωσης έφυγε για το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ, οπότε πριν από τον αγώνα, στο Puskás Arena, ο αντιπρόεδρος Sándor Berzi χάρισε στον Dzuzdsák ένα δώρο από την Ουγγρική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία.

Ο Μάρκο Ρόσι έκανε αρκετές αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα κόντρα στους Λουξεμβούργους. Μπροστά από τον Dénes Dibusz, ο Endre Botka μπήκε στην άμυνα μαζί με τους Willi Orbán και Attila Szalai, ο Milos Kerkez ξεκίνησε στα αριστερά μαζί με τους Ádám Nagy, Callum Styles και Attila Fiola και μπροστά από τον Balázs Dzuzzsák, οι Roland Sallai και Dominik Szobos έπαιξαν.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισόπαλο, τα γκολ δεν κινδύνευαν, η ουγγρική ομάδα έπαιξε λίγο πιο ενεργά ποδόσφαιρο. Στο 15ο λεπτό προηγηθήκαμε με ένα ωραίο γκολ: μετά από κατοχή, οι Styles και Sallai Roland έπαιξαν μαζί και προσπέρασαν την ελληνική άμυνα, στο τέλος της δράσης ο λεγεωνάριος της Φρίμπουργκ σούταρε στην κάτω αριστερή γωνία του τέρματος ( 1 -0).

Μετά το πρώτο γκολ, η Εθνική μας άφησε την πρωτοβουλία στους Έλληνες, οπότε οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να μας κρατήσουν πίσω, η άμυνά μας έκανε άψογα τη δουλειά της. Μέχρι την ανάπαυλα, ο Dzudzák εμφανίστηκε με ένα πολλά υποσχόμενο σουτ και δύο ασίστ, μετά τις οποίες ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε λίγη δουλειά, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Dzúdzák συνέχισε το παιχνίδι για 7 λεπτά και στη συνέχεια αποχώρησε από το γήπεδο υπό τις επευφημίες των οπαδών, για τελευταία φορά στην καριέρα του στην εθνική ομάδα. Ο Marco Rossi αντικατέστησε τους Zsolt Nagy και Ádám Martin, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, οι Έλληνες δεν ήξεραν τι να κάνουν με την οργανωμένη ουγγρική ομάδα, δεν έφτασαν καν σε σοβαρές καταστάσεις.

Στο 71ο λεπτό, η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας παρουσίασε έναν νέο παίκτη στο πρόσωπο του Pál Dárdai, έτσι εκείνη τη στιγμή υπήρχαν δύο παίκτες στον αγωνιστικό χώρο των οποίων ο πατέρας ήταν επίσης μέλος της εθνικής ομάδας της Ουγγαρίας στην αρχή (Attila Szalai είναι το άλλο).

Στο 79′ μετά από φάουλ του Στιλς, οι Έλληνες πέτυχαν πέναλτι κόντρα σε όλες τις πιθανότητες, ο Μπακασέτας μετέτρεψε το πέναλτι (1-1). Φαινόταν ότι το τελευταίο παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, στο 92ο λεπτό ο Marco Rossi έστειλε στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους Péter Szappanos και Zsolt Kalmár που πρωτοεμφανίστηκαν, και δευτερόλεπτα αργότερα πήραμε ένα φάουλ 22 μέτρα από την ελληνική εστία. . Ο Kalmár στάθηκε πίσω από την μπάλα και σούταρε στην αριστερή πλευρά του τέρματος δίπλα στον τερματοφύλακα που κινείται αντίστροφα (2-1), καθιερώνοντας το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Μετά το σφύριγμα της λήξης, ο Balázs Dzudzsák αποχαιρέτησε τους φιλάθλους ως ο μοναδικός πρώτος σκόρερ στο ουγγρικό ποδόσφαιρο και η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας ευχαρίστησε τους φιλάθλους για την υποστήριξή τους όλη τη χρονιά με τον συνηθισμένο ύμνο μετά τον αγώνα. Η ομάδα μας θα παίξει στη συνέχεια τον Μάρτιο, οπότε και ξεκινά η προκριματική σειρά για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2024.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ–ΕΛΛΑΔΑ 2–1 (1–0)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Dibusz (Szappanos, 90+2.) – Botka (Lang, 71.), Orbán, Szalai A. – Fiola, Styles, Á. Nagy, Dzudzák (Ádám, 53.), Kerkez (Zs. Nagy, 53. ) – Sallai (Dárdai P., 72.), Szoboszlai (Kalmár, 90+2.). Αρχηγός της Εθνικής: Μάρκο Ρόσι
ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης – Ρότα, Χατσιδιάκος, Ρέκος, Γιαννουλίς (Κιργακόπουλος, 68) – Μπακασζέτας, Κουρμπέλις (Παπανικολάου, 86), Μπουχαλάκης (Χατσιοβάνις, 68) – Μασζούρας (Ντουβίκας, 86, Φουντίστας, 86, Φουντάστας), Τζόουντις (86,60), Τζόουντις (Ντουβίκας, 86, Φ. Αρχηγός Εθνικής: Γκουστάβο Πογιέτ
Σκόρερ: Sallai (15ος), Kalmár (90+3) ή Bakasetasz (από 81 σε 11)