Αυστραλιανό Όπεν – Ο Ναδάλ πήρε διπλό

Από την πλευρά των ανδρών, ο Ράφαελ Ναδάλ πυροβόλησε εύκολα στα δύο πρώτα σετ από τον Ρώσο αλλά τον Έλληνα Ενάντια στον Stephen Cicipas, ο οποίος στη συνέχεια ανασταίνεται από τη σκόνη του. Το τρίτο σετ ήταν ήδη πολύ σφιχτό, τελικά το ακρωνύμιο αποφάσισε ποιο Cicipasz ήταν το καλύτερο, τόσο διανθισμένο. Στη συνέχεια ο Έλληνας κατάφερε να ισοφαρίσει, ένας εναντίον ενός, αλλά έσπασε σε 4:4.

(Τελευταία νέα εδώ)

Το τελικό σετ ήταν επίσης απίστευτα κοντά, με τα δύο να επαναφέρουν το 5:5 όταν ο Τσίτσιπα πήρε το οργανοπαίξιμο από το απεγνωσμένο κούνημα του κεφαλιού του Ναδάλ και σέρβιρε για τον ημιτελικό μετά από σχεδόν τέσσερις ώρες αγώνα. Δεν ήταν τριάντα θέσεις εργασίας, ο Cicipasz πήρε μια μπάλα αγώνα από εκεί, μετά από ένα μεγάλο παιχνίδι με μπάλα, ο Nadal την έκοψε. Το τρίτο δεν το ήξερε πια, ούτε καν άρχισε να χτυπάει τον Έλληνα. Ο Ισπανός, όπως και πέρυσι, αποχαιρέτησε φέτος στα προημιτελικά.

Στο άλλο παιχνίδι Μεντβέντεφ κέρδισε τη μάχη των Ρώσων. Το πρώτο σετ ήταν ακόμα σφιχτό απέναντι στον Αντρέι Ρούμπλεφ, ακολουθούμενο από δύο χωρίς προβλήματα. Ο Μεντβέντεφ προχωρά σαν μπουλντόζα, σε μια σειρά από Κέρδισε τον 19ο αγώνα του. Είναι ακόμα πολύ μακριά από την κορυφή που ο θρυλικός Σουηδός παίκτης, Ο Björn Borg διατηρεί σερί 49 νικών το 1978. Ωστόσο, ο Μεντβέντεφ σε μια σειρά έσπασε έντεκα φορές το top 10, που είναι επίσης ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Το γυναικείο τουρνουά έφερε άλλη μια έκπληξη, που το έκρινε κι αυτό Από το 1978, δεν θα υπάρχει εθνικός νικητής του πρώτου Grand Slam της χρονιάς. Στους προημιτελικούς των γυναικών, η Νο. 27 σταρ Καρολίνα Μούτσοβα κέρδισε με 2-1 την κορυφαία Αυστραλή Άσλεϊ Μπάρτι.

Αν και το ματς δεν ξεκίνησε έτσι, ο Μπάρτι ξεπέρασε τον αντίπαλό του με 6:1 στο πρώτο σετ μέσα σε 25 λεπτά. Στη συνέχεια, ο Muchova άλλαξε τα πράγματα με ένα καλό παιχνίδι τακτικής και μετά από μία ώρα και 51 λεπτά παιχνιδιού μπόρεσε να προετοιμαστεί για τον πρώτο ημιτελικό της ζωής του. Πριν από δύο χρόνια παρέλασε στο Wimbledon μέχρι τους προημιτελικούς

Muchova πάντως ένα master των μεταφράσεων σε αυτό το τουρνουά. Στον τρίτο γύρο κέρδισε τον αγώνα με την Πλίσκοβα με 2-0 με 5-0 στο δεύτερο σετ. Στο τέταρτο επέστρεψε απέναντι στον Μέρτενς από το 0-4. Ο Τσέχος δεν έχει ηττηθεί φέτος. Τη σημερινή του επιτυχία πέτυχε ο προπονητής του και μεγάλο μέρος της ομάδας του από την Τσεχία. Από την άλλη, σε δύο αμερικάνικα ματς, πιθανότατα η Τζένιφερ Μπρέιντι κέρδισε επίσης τρία σετ κόντρα στην Τζέσικα Πέγκουλα.

Οι ημιτελικοί φτάνουν στη Μελβούρνη την Πέμπτη. Οι γυναίκες θα παίξουν τα ξημερώματα Serena Williams-Naomi Osaka. Ακολουθεί επανένωση Muchova-Brady. Για τους άνδρες θα γίνει μόνο ένας αγώνας και αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο Ασλάν Κάρατσεφ από τα πλέι οφ μέχρι τα ημιτελικά.

Australian Open, προημιτελικοί

Οι άνδρες

Daniil Medvedev (Ρωσικά) – Andrei Rublev (Ρώσος) 7:5, 6:3, 6:2

Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) – Στέφανος Τσίτσιπας (Έλληνας) 6:3, 6:2, 6:7 (4), 4:6, 5:7

γυναίκες

Karolina Muchova (Τσεχία) – Ashleigh Barty (Αυστραλία) 1:6, 6:3, 6:2

Τζένιφερ Μπρέιντι (Αμερικάνα) – Τζέσικα Πέγκουλα (Αμερικάνα) 4:6, 6:2, 6:1

Μπορεί επίσης να σας ενδιαφέρει: (Μια τεράστια έκπληξη στο Australian Open: αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία των Grand Slam τουρνουά)